Tonewoods Základní kytarová dřeva

main-image

“Je mi jasný, jak dřevo přenáší zvuk u akustický kytary, ale na elektrický přece struny jenom indukují elektrický napětí oscilací v magnetickém poli snímače”

říká mi onehdá jeden kamarád. V tu chvíli mi došlo, že vlastně sám dost dobře netuším, co tam hraje jakou roli. Jasně, mám vyzkoušené, že např. kytary s javorovým hmatníkem mají jasnější zvuk a prskavější attack než kytary s hmátníkem palisandrovým, ale dotaz mého kámoše ve mě probudil zvědavost a začal jsem se o problematiku tonewoods (anglický výraz pro kytarové dřevo; tone = tón, wood = dřevo) víc zajímat a nakonec jsem odpověď dostal. Tedy vlastně dvě a ke všemu tak trochu protichůdné.

Na základě tonewoods se vede taková celosvětová “náboženská” válka. V jednom táboře stojí skupina nevěřících, podle kterých je zvuk kytary ovlivněn hlavně snímači a strunami, kdežto v druhém jsou ti, kteří jednoduše věří, že použité dřevo přímo ovlivňuje výsledný tón. Osobně jsem došel k závěru, že se nemůžu přiklonit ani na jednu stranu. Použité struny, snímače a nepochybně také hardware mají obrovský vliv na zvuk nástroje a při správné kombinaci těchto prvků lze dosáhnout požadovaného zvuku (téměř!) u jakékoli kytary. Každý z muzikantů ale určitě potvrdí, že až v rukou nástroj ožívá a jen výjmečně se najdou dva stejné kusy jinak identické kytary, které hrají stejně.

Tenhle článek píšu hlavně jako vodítko, které tě nasměruje k výběru nástroje s vlastnostmi, které ti budou co nejlíp vyhovovat. Rozhodně je lepší vědět co od jakého dřeva očekávat, než se později pokoušet zvuk úplně předělat pomocí laborování se snímači, strunami a elektronikou.

 

Jasan (ang. Ash)

Existuje ve dvou formách podle místa původu a každá má trochu jiné vlastnosti. Žádanější verzí je Bahenní jasan (Swamp Ash/Southern Soft Ash) rostoucí v mokřadech a bažinách jižní části Severní Ameriky, ze kterého byly vyráběny klasické Fendery z 50. let. Je to velmi lehké světlé dřevo s vyváženým tónem. Jeho zřetelná textura a krémová barva z něj dělájí skvělou volbu pro průhlednou povrchovou úpravu.

Druhá varianta jasanu (Northern Hard Ash) rostoucí na severu v sušších částech Sev. Ameriky je o poznání těžší a tvrdší, což se pozitivně podepisuje na sustainu. Má také o poznání jasnéjší tón.

 

Olše (ang. Alder)

Stejně jako jasan je olše spojována se značkou Fender, u které bývala využívána k výrobě jejich klasických nástrojů na konci 50. a na začátku 60. let. Je to středně těžké dřevo se silným, čistým zvukem, masitými středy a exceletními basy. Výšky jsou jasně čitelné a olše nabízí i poměrně dlouhý sustain. Jeho přírodní barva není nutně neatraktivní, ale také není nějak výrazně zajímavá, proto je často volena neprůhledná povrchová úprava. Ne nadarmo patří olše mezi dřeva často využívaná pro těla elektrických baskytar.

 

Lípa (ang. Basswood)

Přestože je cenově dostupná, a proto je nejčastěji spojována s kytarami střední třídy a low-endem, jedná se o kvalitní dřevo podle jakýchkoli standardů a byl vyroben nespočet high-end kusů právě z lípy. Je lehká a poměrně měkká, ale má vyvážený spíš středový zvuk.

 

Mahagon (ang. Mahogany)

Mahagon se těží hlavně v Africe a Střední Americe a mezi nejznámějšími modely kytar z něj vyrobených (a to včetně krků) jsou např. Gibson Les Paul Jr., Les Paul Special a SG, ale i mnoho dalších výrobců si jej v průběhu let vybralo ke konstrukci kytar s plným i dutým tělem. Je to středně těžké dřevo s teplým, měkkým a dobře vyváženým zvukem. 

 

Ořech (ang. Walnut)

Tmavé a velmi těžké dřevo podobných vlastností jako mahagon, ale je tvrdší (=jasnější tón) a texturu má podobnou jasanu. Právě díky tomu má kousavý attack a pevné basy ale s uhlazenými středy, které jsou vlastní mahagonu.

 

Javor (ang. Maple)

Javor je pevné, tvrdé a těžké dřevo rostoucí hlavně na severu USA a v Kanadě. Má jasný konkrétní tón s pevným spodkem. Světlá barva a velmi jemná textura nemusí vypadat vždy úplně nejzajímavěji, ale najde se i pár kousků s nádherným vzorem, který skvěle vyniká např. pod průhledným sunburstem (svkělým příkladem jsou modely Gibson Les Paul z konce 50. let). Javor je také nejpoužívanějším dřevem pro výrobu krků a to ať už samostatně, nebo v kombinaci s hmatníkem z jiného dřeva. Zde se nejčastěji setkáš s tmavým palisandrem. Při použití na krku i na hmatníku dodává javor úderný attack a jasnost celkovému tónu.

 

Palisanr (ang. Rosewood) 

 

Velmi drahé a tvrdé dřevo, které bylo 2. ledna 2016 zapsáno na seznam ohrožených druhů dřevin (CITES) a transport nástrojů vyrobených z tohoto dřeva spadá pod přísnou regulaci. Nejčastěji je používán na hmatníky a na luby u akustických kytar. Zvažuješ-li koupi nástroje s palisandrem, neváhej moc dlouho. Na tělo el. kytar prakticky využíván není, ale výjimkou je např. Fender Telecaster vyráběný cca mezi lety 1969-1972, na kterého hrál George Harrison.

 

Pau Ferro

Jedná se o dřevo velmi podobných vlastností jako má palisandr, ale je lehčí a o něco tvrdší, proto jej také Fender zvolil jako náhradu za palisandr na hmatnících svých kytar.

 

Cocobolo

 

Také dřevo podobných vlastností jako palisandr, ale s jinou barvou a texturou a jasnějším tónem.

 

Eben (ang. Ebony)

Využíván hlavně na hmatníky a oproti těm palisandrovým nabízí více jasný, definovaný tón, protože je to velice tvrdé a trvanlivé dřevo.

Rozdělení podle teploty zvuku

 

Zvuk kytary je velmi subjektivní věc. Samozřejmě zde neplatí žádná pravidla a zcela jistě se nedá označit zvuk javorového telecastera za obecně lepší, než mahagonového les paula. Je ale vždy dobré si rozšířit obzory a když už jdu do obchodu vybírat novou kytaru, měl bych mít aspoň základní povědomí o tom, kterému modelu má smysl se úplně vyhnout a na který se naopak více zaměřit. I pro prodavače v hudebninách bude snažší se ti trefit do vkusu, pokud budeš vědět, že chceš např. tělo z tvrdého dřeva a krk, který rozjasní tón. Průběžně se zajímej o to, z jakého dřeva je vyrobena každá kytara, která se ti dostane do ruky, jaký je na ní hardware a struny a zapamatuj si její zvuk i pocit z ní. Jen tak a následným porovnáváním pochopíš, jak které dřevo si rozumí s tvýma rukama, zní krásně konkrétně tvým uším a co od něj můžeš očekávat.

 

Muzar - tvůj nový komunitní hudební bazar

Muzar.cz logo

Inzeráty

Články

Muzar.cz logo
Aplikace se načítá ...